Intersonic Oy vahvistaa videotuotteiden maahantuonnin asemaansa Suomessa rekrytoimalla Ilkka Kujalan videomyyntipäälliköksi. Ilkka aloittaa uudessa tehtävässään tänään 1. huhtikuuta 2025 ja tulee vastaamaan videotuoteportfoliomme myynnistä ja kehittämisestä Suomessa. 

Ilkalla on laaja-alainen tausta live-tuotannoista, ohjaamisesta ja luovasta sisällöntuotannosta. Hän on toiminut muun muassa striimituotantojen ohjaajana ja tuottajana Fluxmedia Oy:ssä sekä DMC Productionilla. Hänellä on kokemusta myös liiketoiminnan johtamisesta, asiakastyöstä ja teknisestä toteutuksesta vaativissa tapahtumaympäristöissä. 

”Ilkka tuo meille erittäin käytännönläheistä asiantuntemusta videotuotannoista ja vahvan ymmärryksen asiakkaidemme arjesta. Hänellä on kyky yhdistää tekninen osaaminen ja kaupallinen ajattelu, mikä on meille arvokasta”, kertoo Antti Rintamäki, Intersonic Oy:n myyntijohtaja. “Ilkalla on kuvaajataustastaan johtuen myös hyvä ymmärrys ja tietotaito valaisutarpeista kuvatuotannoissa. Hän istuukin moniosaajana meidän tiimiin erinomaisesti. Ilkalla on lisäksi poikkeuksellisen hyvä taito kuunnella ja kuulla asiakkaan tarpeet”, kehuu Rintamäki. 

Intersonicin videotuoteportfolioon kuuluvat mm. Barco, AV Stumpfl / Pixera, Netgear, Vivitek, Bolin, Roland, Theatrixx, SalrayWorks sekä Matrox. Ilkan tehtävänä on vahvistaa asiakassuhteita, kasvattaa myyntiä ja kehittää myös suhteita ja yhteistyötä valmistajien kanssa. 

”On hienoa päästä mukaan Intersonicin osaavaan tiimiin ja kehittämään yrityksen videoportfolion menestystä Suomessa. Odotan innolla yhteistyötä asiakkaiden ja laadukkaiden päämiesten kanssa”, Ilkka kommentoi. 

Toimipisteemme sijaitsee Espoossa, mutta Ilkan työ ulottuu valtakunnallisesti – asiakkaiden pariin paikan päällä ja etänä, myös kansainvälisesti.

”Meillä on käytännössä identtinen videotuoteportfolio Suomessa ja Ruotsissa. Siksi meidän onkin helppo lähteä heti kehittämään molempia maita palvelevaa videotiimiä, yhdessä Intersonic AB:n Mats Leijonhufvudin, Ilkan sekä allekirjoittaneen kanssa. Tiimissä voimme hyödyntää henkilöstömme erikoisosaamista joustavasti yli rajojen”, Rintamäki avaa tulevia askelmerkkejä. 

Tervetuloa Intersonicille, Ilkka! 


Lisätietoja: